Dienstag, 25. Juni 2013

Fadil Bekteshi

Fadil Bekteshi u lind në fshatin Muhoc të komunës së Bujanocit në Kosovën Lindore në vitin 1955. Familja e tij në vitin 1960 u shpërngul nga ky fshat dhe u vendos në fshatin Llopat të komunës së Kumanovës, në Maqedoni. Shkollën fillore e kreu në Llopat dhe Kumanovë, të mesmen në Kumanovë ndërsa Fakultetin filologjik, dega për letërsi shqipe e kreu në Prishtinë. Punoi në Televizionin e Prishtinës në redaksinë për fëmijë, e pastaj në Shkup redaktoi revistat për fëmijë. Prej vitit 1992 u kthye në Kumanovë ku udhëhoqi vite me radhë Klubin e Shkrimtarëve Shqiptar të Kumanovës "Jehona e Karadakut". Po aty themeloi Manifestimin kulturor-letrar “Takimet Poetike të Karadakut”, u morr me botimin e librave si dhe themeloi e redaktoi revistën e parë të pavarur kulturore në Maqedoni - “Doruntina”. Degdisjet e tij nëpër këto qytete për të punuar i bëri për t’i bishtnuar pushtetit të atëhershëm, i cili përcillte veprimtarinë patriotike të tij dhe të motrës së tij. Me shkrime ka filluar të merret që nga shkolla fillore. Vdiq në fshatin Llopat, në vitin 1998.

Titujt e veprave:

 • Baloni - 1981
 • Udhëtimet nëpër skëterrë - 1993
 • Na ishte njëherë një general - 1995
 • Filxhani i dashurisë - 1995


 • Poezi nga Fadil BEKTESHI

  TE URA

  Kur ndaloj mbi atё Hark Ure
  Valёzuar Jehona nёn tё Oshama
  Nga puthja jonё e Parё
  Shpirtooo
  Dhe Klithja yte: TЁ DUA!

  Shelgu seç loton krahnez
  Ndanё Vardarit pa ty Acar!

  Te Shelgu Lotues
  5 Kallnor 1995, Shkup

   
  PA TY PO MЁ ZBARDH PLEQЁRIA

  Nёntёdhjetё e Pesa Kallnor
  Shtruar po binte borё...
  Ombrellёn Tёnde çela!
  Ah, kot! Pa Ty
  Po mё zbardh Pleqёria!

  ... Medet pёr Ty
  Bukuri e Bardhё!

  6 kallnor 1995, Tetovё


  TORZO

  1.
  Gjezdis pa ombrellё
  BitPazarit skurron Shi...
  Somnabul nёpёr Natё!

  Shkrepёtimё Fenerёt e Çarshisё
  N’kalldёrma mermeri latuar
  Hepohet kjo vetmia ime!

  2.
  Boshllёk nёn atё Trung Shelgu
  Ndanё Vardari pa Ty boshllёk!
  I Urёs Hark, moj
  Kupolё Azili mbi mu!

  3.
  Parkuar vargevi Taxitё
  Lakmitarё m’shohin nёpёr xham
  Promenadёn ma ndjellin taximetrat...
  Pa Ty, Shpirt, s’kam ku shkoj,
  S’di ku rri pa Ty!

  Unojmjeri pa Ty
  E Lirisё n’Dashni
  Klithmё e fundit jam!

  1 prill 1995,
  Shkup


  PO NA I KTHEJNЁ AZILANTЁT

  1.
  Ju qё ikёt ia mbathёt
  Azilantё
  Nga Atdheu

  Ju qё ikёt ia mbathёt
  Azilantё
  Nga Dashuria

  Ju qё ikёt ia mbathёt
  Azilantё
  Nga Bukuria

  Ju qё ikёt ia mbathёt
  Azilantё
  Ç’ju lulёzoka n’ballё Shёmtia!...

  Mёrgatё qyqesh
  N’tepsi mёshire
  Ёndёrruat t’ju gatuhet Liria!

  2.
  Ju qё ikёt
  Ia mbathёt
  Ilegalё
  Me Mafi
  Nёpёr Det
  N’Itali
  Malkufijve
  Mbi Çeki
  Me t’Greqisё
  T’Serbisё hafi
  Turistiket Agjenci...

  Nga Tokё e huaj
  Rraus Azilantё
  Ç’po ju pёrzёnё me praptira...

  E lumja bashkё Italia, Gjermania!
  E mjera ndarё Kosova, Shqipёria!

  3.
  Nga ç’ju pa Ekzodoadё, e ndeju nga afria
  Azem Shkrelit bre iu ngri Gjaku!...
  N’Rugovё e Mirditё piskamё dhe Krenaria
  Azem Shkrelit – o i plasi Zemra!

  Edhe n’pёrtejvarr,
  O Azem,
  Me kushtrimin tёnd Poezia!

  Keine Kommentare:

  Kommentar posten