Montag, 24. Juni 2013

Iljaz Prokshi

Iljaz Prokshi

Iljaz Prokshi lindi në Fortesë të Drenicës më 15 nëntor 1949; vdiq më 28 prill 2007. Shkollën fillore e përfundoi me rezultate të shkëlqyera. Edhe në shkollën e mesëm ishte nxënës i dalluar, duke u shquar për zgjuarsinë, vizionin dhe vokacionin prej krijuesi. Studimet i mbaroi në Fakultetin e Filologjisë, dega për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe (Albanologji), në Universitetin e Prishtinës me nota të larta.
Si gjatë shkollës së mesme dhe gjatë studimeve universitare bashkëpunoi me të gjitha gazetat dhe revistat e kohës si gazetar dhe krijues. Më vonë punësohet në gazetën Kosova të Korporatës Energjetike të Kosovës, në Prishtinë, në fillim si gazetar, e më vonë si redaktor përgjegjës i kësaj gazete. Një kohë të gjatë bashkëpunoi si gazetar edhe me disa gazeta shqipe që dilnin jashtë Kosovës, si Top Kultura, Spektri në Zvicër, Trojet tona në Nju Jork etj.


Poezi:


 • Pikë e bardhë ëndrre, Rilindja, Prishtinë, 1983
 • Satana në ferr, Fjala, Prishtinë, 1992
 • Fytyrë në pergamenë, Rilindja, Prishtinë, 1995
 • Psalm arbëror, Rilindja, Prishtinë, 1998
 • Sonatë e dhembshurisë, Lidhja e shkrimtarëve të Kosovës, Prishtinë, 2003


 • Tregime:


 • Libri i kujtimeve, Rilindja, Prishtinë, 1987
 • Daullet e natës, Rilindja, Prishtinë, 1990
 • Vdekja në ëndërr, Rilindja, Prishtinë, 1996
 • Magjia e mjegullës, Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, Prishtinë, 1997
 • Vajza e trëndafilave, Rozafa, Prishtinë, 2002
 • Pallati i Helenës, Prishtinë, 2003
 • Ka edhe dy libra të gatshme për shtyp me tregime.

  Romane:


 • Fundi i zemërimit, Rilindja, Prishtinë, 1997 (Për këtë roman, autorit iu dha Çmimi letrar si romani më i mirë i vitit i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës më 1997)
 • Dashuri në labirint, 2001 • Poezi nga Iljaz Prokshi


  LIBRI PA TITULL

  I zhvendos dollapët e librave 
  Të thyej vrazhdësinë si etikë
  A s’është kjo gjëmë e të pafatëve

  Vetëm pranë unit tim e mallkimit
  Ndiej fëshfërimën e gjetheve nga era
  Ç’më plas një gaz i zemëruar i trishtë

  Para marrëzisë qyteti hesht as di përse
  Ndanë pyllit të vetmisë shpëtoj e çuditem
  Me të dalë duke dëgjuar fraza të rreme
  Nga ata që shkruakan natën pakuptim 

  Më infekton një hije para pasqyrës
  Me zhurmë makabre s’hyhet në parajsë
  As këmbë botës më kot nuk i sillem 

  Kuarteve të zymta ëndërrojnë të zhdukurit
  Me orë seç vendos e zhvendos fotot e tyre
  Kurrë më të mos jem robër në flakë

  Ç’më vjen të rihap të gjitha dritaret e botës
  Në ballinën e fundit të librit një varg ta vë
  Kujtoj se mbaroi botë e apokalipsit

  I radhis sërish ato të pakta hieroglife
  Pa ndonjë estetikë varros kotësinë e mohimit
  Më paskëshin mashtruar engjëjt dhe ëndrrat

  Apo mbase një muzë e përgjunjur do më vijë  QIELL I DASHURISË 

  Në qoftë se më puth
  do m’i fshish lotët kristal 
  do e ndiej aromën e një princeshe 
  mund te them se qenka "E shkruar" 
  sepse gjithçka ndodh këtu 
  veç dëborë sa nuk bie 
  Unë shëtis rrugëve 
  dhe një shi i bukur më lag 
  shikoj orën 
  akrepat kane kaluar 24-shin 
  të vetmuar kemi mbetur
  duke u larguar si tej reve
  ku mua me mbulojnë kujtimet 
  yjet dhe krahët e tu 
  Por bota si gjithherë e gjerë 
  mbetet shpesh pa fjalë 
  si pa fjalë një erë fryn 
  dhe shkund fletët e blirëve në qytet 
  kërkoj dikush të më flasë 
  një shpresë e çuditshme 
  shpërthen si llavë 
  tani i llaftaruar fshihem diku 
  duke u munduar te vij tek ty 
  e ti ik e ik si pa kokë a e di 
  apo gjen strehë
  në qiellin e dashurisë sonë blu   SHËN VALENTINI I VETMUAR 
  ( Rinës) 

  Si te therras moj Rine 
  kuptohet s'di cfare te them 
  mendova se ke ikur 
  dhe me kot ia them sages sime 

  S'do flas shume per Shen Valentinin 
  per mua s'pat dite te tille 
  sikur te dy e ndjenim veten te vetmuar 
  si ne nje ishull te humbur 
  ne detin e paane 

  Karafili i djeshëm 
  ka nisur te vyshket mbase 
  ben nje te mire ndac moj engjell 
  me duaj si une ty 
  le te shpetojne buzet pa u ngrire 

  I lene si nje beduine 
  skaj botes ne ekzaltim 
  i lenduar shpirterisht si Shen Valentini 
  pres nje fjale 
  oh nje fjale te kendshme 
  qe te ma thuash 

  Mbase tretesh ne mendime dhe ti 
  e une rri i shqetesuar 
  duke kenduar e dashur 

  Kujtoj ata sy si deti 
  e dua te lahem me permallim 
  kujtoj shikimet e buzqeshura 
  buzet tua dhe floket 
  kujtoj hapat e tu te ngadalte 
  ne kete qytet te cuditshem 

  Oh nuk eshte cudi qe nje dite 
  duke te puthur te digjem i teri 
  e te falenderoj zotin 
  qe te zbulova ne kete shekull

  Keine Kommentare:

  Kommentar posten