Sonntag, 21. Juli 2013

Koçi Petriti

Koçi Petriti lindi më 1941 në Sovjan të Korçës. Shkollën fillore e të mesme i kreu në Korçë. Pas një periudhe të shkurtër pune si arsimtar, fitoi të drejtën e studimit në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua (1967) për gjuhë dhe letërsi. Me mbarimin e fakultetit, pasi kreu sherbimin ushtarak 2-vjecar, u emërua arsimtar në Librazhd. Më 1990 emërohet në departamentin e talenteve të reja pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë (Tiranë), ndërsa më 1992 Sekretar i Përgjithshëm i kësaj Lidhjeje. Më 1993 emërohet Dekan i Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë të Universitetit të Tiranës.
Ndërroi jetë më 20 Prill 2014.

Tituj të veprave

 • Lirikat e majit (Tiranë, 1962)
 • Përsëri në udhë (Tiranë, 1867)
 • Firma e popullit tim (Tiranë, 1974)
 • Prush nëpër shekuj (Tiranë, 1979, çmimi: libri më i mirë i vitit)
 • Lulekuqet (Prishtinë, 1981)
 • Të dashurova ty (Tiranë, 1988)
 • Poezia shqipe (kolana e poezisë shqipe, Tiranë, 1989)
 • Në poetikën e Martin Camajt (Tiranë, 1997)
 • Lirikat e majit (Tiranë, 2002, ribotim i ndryshuar)
 • Albumi i lirikave (Tiranë, 2004)
 • Poezi të zgjedhura (Tiranë, 2005)


 • Poezi nga Koçi Petriti

  TI DO TË VISH...
   
  Ti do të vish, prapë do të vish
  Nga udha ku je nisur
  Po flokët më s'do të t'i shprish
  Ashtu si t'i kam shprishur
   
  Në gjoksin tim që digjet zjarr
  Do rrish pa bërë zë
  Po unë prapë si fillestar
  S'di do të të puth më
   
  Do desha të isha prapë me ty
  Si viteve që s'kthehen
  Që kur të shihemi sy ne sy
  Të skuqem e të dehem
   
  Pra, bëmë në ëndërr të të shoh
  Dhe hidhmë në mendim
  Që kurrë fundin mos e njoh
  Siç njoh fillimin tim...
   
   
  PËR TY QË TË DUA
   
  Unë emrin tënd e zë rrallë në gojë
  kjo do të thotë që në zemër e ruaj thellë
  veç në ndodhtë të kthehem në rrënojë
  do të dalësh si legjenda mbi një kështjellë
   
  Unë emrin tënd s'e kam vënë në asnjë vjershë
  E s'do ta shkruaj as në vargun më me bujë
  Kjo do të thotë që gjërat me peshë
  rrinë në thellësi dhe është zor t'i ngresh mbi ujë.
   
  ***
   
  S'rri dot me ty,
  s'bëj dot pa ty,
  nata ka vesh,
  dita ka sy.
   
  Fshehur po dal'
  vjedhur po hyj,
  nata ka vesh,
  dita ka sy.
   
  Nën qiell veç,
  nën dhe të dy,
  s'rri dot me ty,
  s'bëj dot pa ty.
   
   
  PËR TY QË TË DUA
   
  Unë emrin tënd e zë rrallë në gojë
  kjo do të thotë që në zemër e ruaj thellë
  veç në ndodhtë të kthehem në rrënojë
  do të dalësh si legjenda mbi një kështjellë
   
  Unë emrin tënd s'e kam vënë në asnjë vjershë
  E s'do ta shkruaj as në vargun më me bujë
  Kjo do të thotë që gjërat me peshë
  rrinë në thellësi dhe është zor t'i ngresh mbi ujë
   
   
  NË PUTHJE ISHE KREJT DËBORË
   
  Në puthje ishe krejt dëborë,
  sikur më puthte vdekja,
  e unë
  të shtira kot në dorë,
  mos shkonte kot pikpjekja.
   
  Po dhe në ish dorështënia e kotë,
  a thjesht pa epsh, pa ëndje,
  përse më kap rrënqethja e ftohtë
  kur ty të sjell ndërmëndje?
   
  M’u dhe ti mes dëbore e zjarri,
  pa ditur ç’ndeze e ç’fike
  e mua shpesh kjo puthje varri
  më shpon si majë thike.
   
   
  TËMTHAT MË RRAHIN
   
  Tëmthat më rrahin
  zemra më digjet
  dua një shekull të rroj
  e larg n'u largofsh si ujrat nga brigjet
  prapë më dhimbsesh njësoj
   
  Ç'rëntë mbi mua
  ç'rrjedhtë nën mua
  rrjedhtë e më ktheftë tek ti
  unë ç'njeri duhet dashur e dua
  ty sa njëqind dashuri
   
  Ç'flasim kështu
  ç'heshtim kështu
  vallë në ç'ujra po zhytem
  ulur në çipin e syve të tu
  lermë të pi e të mbytem!
   
  Lermë të pi
  lermë të hesht
  zemra për zemër të digjet
  shekullin tim le ta ngrysja kaq thjesht
  n'ujrat ku lozin gjith' brigjet...
   
  Tëmthat më rrahin, zemra më digjet.
   
   
  LETËR 2
   
  Kam ndënjur vonë për ty, po rri dhe sonte.
  Me ç’brejtës t’eshtrën zemër të ta brej?
  S’kam dashur që keqardhje të të zgjonte
  Një dobësi që tjetrit ia urrej
   
  Ç’të derdh në varg dënesje shpirtsëmuri
  kur ty zjarrminë e mallit s’ta ndez dot
  Me ç’zog vajtues qan një dhimbje burri
  Të ndjellë midis lotit, pika lot?
   
  Po flas dhe hesht, po hesht dhe flas kaq mbytur
  Por kot. Ti s’ndien as mall, as ngashërim,
  E nuk e di me ç’xhinde jam përfytur
  Të fsheh ç’më bren përbrënda burgut tim
   
  12 shtator 1962
   
  ***
   
  Unë mund të them një të vërtetë
  Të tjerat mund t’i fsheh
  Ne shumë mburremi ndaj botës
  Por bota për asgjë s’na njeh
   
  Prandaj në këtë natë t’errët çmoj
  Nga gjithçka më tepër të vetmuarit
  Që pyesin shpesh vetveten : “Përse rroj
  kur flenë budallenjtë dhe të zgjuarit?”
   
   
  JU KUJTOVA TË GJITHAVE
   
  Ju kujtova të gjithave juve që them se ju desha
  që nga m'e hershmja
  gjer tek e vona,
  atë që ish e paputhura,
  atë që ish virgjëresha,
  atë që ish moll' e sherrit e pelë e harbimeve tona.
   
  Atë që flijoi për tre grosh dashurizen e parë
  atë që briroi fill pas muajit të mjaltit nën mua
  atë që nguroi n'udhëkryq djall a ëngjëll të marrë
  atë që kuptoi që s'e desha, që sapo i thashë "Të dua"
   
  Ja, po më ngjan sikur ngriheni nga heshtja e honeve
  të ndryshme, të shumta si ngjyrat, si zogjtë
  ju fluturuat mbi prushin epshor të pasioneve
  donit të ngroheshit, pendët e bukura dogjët
   
  Vjen perëndish edhe ti që të desha së pari
  pikëz e artë, flurorja, si rreze e përthyer mbi lot
  të shtrij e të shkoj përmbi buzë serish si dikur një fill bari
  ti nis këndon edhe qan: Dashuria bën xhiro në botë!
   
  Prap unë u desha pa ty
  ti prapë u puthe pa mua
  erdhën pas teje të tjera, shuan ç'rindizet e digjet
  erdhën, po s'hyri askush gjer në pronat e tua
  mes njëri tjetrit shkon lumi që ndan e bashkon të dy brigjet
   
  Zbriti dhe suta e Veriut
  mbërriti edhe krrilla prej Jugut
  unë i pranova të gjitha, të gjitha, të gjitha
  toka, grua beronjë, palluar prej plugut
  qan kur s'ngarkohet me peme
  qesh kur mbulohet me drithra
   
  Ja, ku po vjen dhe m'e vona, mjellma e fundit
  mjellma e fundit brymuar nga vjeshta
  hirin hënor të flijimit kalimthi ma shkundi
  brymen e ikjes pa kthim më brymoi përmbi vjersha
   
  Unë kështu dimëroj gjer në flirtet e vona
  herë i rishuar, herë i rindezur, sa mund
  jam gati çdonjë ta ridua sikur t'ish vërtet Dezdemona
  pastaj ta harroj si një libër që s'mund ta lexosh gjer në fund
   
   
  ***
  As mundem të të mbaj
  as bindem t
  ë të
  ndaj
  ndonëse guxim i krisur m
  ë
  jep shtytje
  e toka q
  ë
  i zbon avujt e saj
  shpesh kërkon shi
  e shpesh pëson përmbytje
   
   
  ÇAST
   
  Dallgë dhe dremitje e mërmërimë
  Ç'madhështi pa shpirt, pa dashuri!
  Ne të dy buze-ujrave po rrimë
  Guaska jonë deti.
  ...........Ne - perlat e tij.
   
  Dhe kështu i thamë gjithë fjalët
  Heshtim me një heshtje që s'na shkon
  Po dhe deti i madh, që varros valët
  Nganjëherë u bëka monoton
   
   
  HËNA
   
  Sa here atë e morën nëper gojë
  e kush s'u tall me shkak apo pa shkak?
  Ajo s'e bëri veten të përçmojë
  vetmia e tret, thashethemnaja e mplak
   
  Vejushe, që përcjell e pret të birë
  i vjen përjetësisht rreth e qark botës
  që udhët të mos mbeten n'errësirë
  kandilin që i jep dielli ia fal tokës...
   
   
  SHKËNDIJA
   
  Shumë ëndërrova të doja një njeri
  Kështu më mbeti koka kthyer nga dashuria
  Ëndërr pas ëndrre blova dhimbje e vetmi
  Në zemër mblodha gjithë muzgjet me shkëndija
  Duhet të prisja që veç ty të të desha
  I rrethuar kështu përjetësisht me xixëllonja
  Jam unë që të dua vërtet gjer në eshtra,
  Apo ti të më bësh të të harroj je e pazonja?
   
  16 mars 1972
  _____________________________________
  Biografia e autorit është marrë nga Wikipedia, kurse poezite nga Revista ADMET

  Keine Kommentare:

  Kommentar posten