Sonntag, 21. Juli 2013

Visar Zhiti

Visar Zhiti ishte bir i aktorit dhe poetit Hekuran Zhiti (1911-1989). Visar Zhiti u rrit në Lushnjë, ku ai përfundoi shkollën e mesme në vitin 1970. Pas përfundimit të studimeve në Institutin e Lartë Pedagogjik në Shkodër (sot Universiteti Luigj Gurakuqi), ai filloi karrierën e tij të mësimdhënies në qytetin malor verior të Kukësit, duke demonstruar një interes në fillim në vjersha, disa nga të cilat u botuan në revistat letrare.
Në 1973, ai përgatiti për botim një përmbledhje, "Rapsodia e jetës së trëdafilave". Ishte koha e Plenumit të 4-t të KQ të Partisë së Punës (Partia Komuniste)në të cilin diktatori komunist Enver Hoxha filloi një fushatë të egër kundër të rinjve që pëlqenin kulturën perëndimore. Babai i Zhitit kishte patur më parë një konflikt me autoritetet, dhe poeti i ri papritmas u bë një nga viktimat politike të diktaturës për të frikësur intelektualët shqiptarë. Dorëshkrimi i përmbledhjes së tij të përmendur më sipër, që kishte qenë dorëzuar për botim në shtëpinë botuese Naim Frashëri, u konsiderua si një krijim me gabime të rënda ideologjike dhe që nxinte realitetin socialist. Ai u arrestua më datë 8 nëntor, 1979 në Kukës. Mbasi u dënua në një gjyq qesharak në prill të vitit 1980 me trembëdhjetë vjet burg, ai u dërgua në burgun e Tiranës dhe më vonë transferohet në burgun famëkeq të Spaçit. Shumë nga të burgosurit që ishin me të në burg vdiqën nga keqtrajtimet, torturat dhe kequshqyerja ose pësuan çrregullime mendore.
Ai u lirua nga burgu në fillim të vitit 1987 dhe u "lejua" nga pushteti komunist për të punuar në një fabrikë të prodhimit të tullave në Lushnjë. Mbas rënies së diktaturës komuniste në vitin 1991, ai arriti të shkojë në Itali ku punuoi në Milano deri në 1992. Përmes një burse studimi nga Fondacioni Heinrich Boll, Zhiti shkoi në Gjermani në vitin 1993 dhe vitin e ardhshëm shkoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Pas kthimit të tij në Shqipëri, ai punoi si gazetar dhe u emërua kreu i ndërmarrjes botuese e cila kishte planifikuar të botonte librin e tij të parë. Ai ka qenë i punësuar më vonë nga shërbimet administrative të parlamentit të ri shqiptar dhe në 1996 u zgjodh vetë në parlament. Mbas Realiteteve të zymta të politikës shqiptare, ai u tërhoq nga politika. Në vitin 1997 ai u emërua atashe kulturor në ambasadën shqiptare në Romë, ku ai qëndroi deri në vitin 1999.


Veprimtaria krijuese: Libri i tij i parë me poezi, "Kujtesa e ajrit" u botua në Tiranë në vitin 1993, i cili përfshnte disa poezi nga burgu. "Hedh njė kafkë te këmbët tuaja" u botua vitin e ardhshëm. Ky vëllim përmbante të gjitha 100 poezitë të krijuara në burg në mes 1979 dhe 1987, të cilat kishin mbijetuar vetëm në kujtesën e tij. Vëllime të shumta pasuan, dhe ai është i njohur tani si një prej poetëve të mëdhenj shqiptare të shekullit të 20-të. Ai ka shkruar edhe shumë tregime të shkurtëra, të mbledhura në dy vëllime, dhe ka përkthyer në gjuhën shqipe vepra nga Garcia Lorka dhe poeti italian Mario Luzi. Kujtimet e tij nga burgu, "Rrugët e ferrit: burgologji" u botuan në Tiranë në vitin 2001. Në vitin 1991 atij iu dha çmimi italian për poezi "Leopardi d'oro" (Leopardi i artë), dhe në 1997 ai mori çmimin prestigjioz "Ada Negri".

 
Libra me poezi:
 
 • Kujtesa e ajrit (Tiranë: Lidhja e shkrimtarëve, 1993)
 • Koha e krisur (1993)
 • Hedh njė kafkë te këmbët tuaja (Tiranë: Shtëpia Botuese Naim Frashëri, 1994)
 • Mbjellja e vetëtimave (Shkup: Flaka e vëllazërimit, 1994)
 • Koha e krisur (1993)
 • Dyert e gjalla (Tiranë: Eurorilindja, 1995)
 • Kohë e vrarë në sy (Prishtinë: Rilindja, 1997)
 • Si shkohet në Kosovë (Tiranë: Toena, 2000)
 • Rruget e ferrit: burgologji(2001)
 • Ka shkruajtur edhe Pazari I Kepucarit. Përkthyer në gjuhën angleze.

  /Burimi: Wikipedia/
  Krijuesi Visar Zhiti ka botuar edhe libra tjere, por ne këto i gjetem në Wikipedia. Visar Zhiti momentalisht është Minister i Kulturës i Shqipërisë.
   
   Poezi nga Visar Zhiti

  SI SHKOHET NE KOSOVE

  -baladë-

  - Ti, kalë i bardhë, Pegasi im,
  si shkohet në Kosovë, tregomë!
  Malli më ka marrë pa qënë kurrë.

  - Përtej varrit të atit tënd
  varret e tjerë u rritën dhe u bënë male.
  Pas maleve ka varre prapë si retë
  nëpër luginë.
  Shtegtojnë varret në qiejt e ulët
  dhe ta ngatërrojnë udhën.
  Avionët kthehen pas të hutuar
  nëpër mjegull nate.
  Karvanët e veturave janë kthyer në shkëmbinj
  si kuajt e krushqve në mallkimin e lashtë.
  O Zot! Dardhat dimërore dhe mëllenjat
  janë bërë fushë me ofshama
  të gjuhës time!

  - Ti, yll blu i fatit mbi ballë të Atdheut,
  si shkohet në Kosovë, tregomë!
  - Kur të kesh një plagë tjetër të re në trup,
  ndiq udhën e rrëkesë së gjakut,

  që gjithmonë arrin para meje
  dhe më pret atje - gurgullimë jete.

  Marr dy pishtarë të shuar dardanë,
  i ngjyej në gjakun tim
  dhe ndriçoj udhën. Ndizen krahët,
  flakët bëhen flatra,
  unë bëhem shqiponjë prej dheu
  dhe ndiej ciklonet e stepave
  si duan të ma brejnë emrin prej guri.

   
   
  ZBATHUR SHËTITËT NËPËR BUZËT TUA
     

  Zbathur,
  Vetëm zbathur
  Shëtitet nëpër buzët tua.

  Këmbët mu mbushën
  Me petale të kuqe puthjesh
  Që më bien gjatë ecjes.

  Dhe kështu u krijuan yjet
  Në qiellin tonë prej toke.


  MBI NJË FOTOGRAFI SHKRUAJ NJË LUTJE ZOTIT
     

  Mbi portretin tënd shkruaj një lutje zotit,
  Balli i shndërroi fjalë në dritë mëngjesi.
  Dy epitetet e vetullave
  Dhe sytë e mëdhenj, sugjestionues,
  Që unë të besoj se gjithnjë penat e botës
  Mërmëritin lutjen blu
  Të syve të tu.

  Te buzët
  Ngjalën fjalët e mia (si puthjet?)
  Dhe thonë të vërtetën.

  Ja lutja-liqen i vogël, dallgëzon
  Dhe fytyra jote-mozaik
  I gjallë nën ujë.
   

  JETON NË SYRIN TËND

  Siç duket
  Unë jetoj brenda në syrin tënd.
  Bashkohen qerpikët,
  Vjen nata për mua,
  E ngrohtë.

  Gjumi im rrëzon rrobet si gjethet e mëdha.
  Kur të treten, të mos të di gjë
  Që jam ajo pemë në largësi.
  Zogjtë ndërtuan një fole. Është zemra
  Ime.
  Pastaj dhe një zemër tjetër
  Me fijedritë
  Dhe me kokrriza dheu si dhimbjen
  Te krahët e mi e ndërtuan zogjtë.
  E dija
  Është zemra jote.
  E pashë
  Kur hape sytë dhe solle agimin tim.

  Kam kaq kohë që jetoj në syrin tënd,
  Dhe që të shplodh,
  Dal herë pas herë shëtitje
  Në formën e kulluar të lotëve.


  VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIU
     

  Vazhdimisht tradhtohet njeriu,
  nuk e kam fjalën për ditën e tij që befas
  bëhet mbrëmje,
  as për mbrëmjen e flokëve të tij
  që zbardhet e bëhet ditë e heshtur pleqërie.

  Tradhtohet njeriu
  Se kam fjalën që dhe varri i tij vdes dhe emri
  Shndërrohet në barë të kalbur harrese.

  Por njeriu tradhtohet vazhdimisht nga njeriu.

  Dhe kur gjysma ha gjysmën
  S’bëhet më e tëra,
  Më tha një plak që u plak burgjeve.
     
   
  DHURATË HYJNORE
   
  Ne fillim ishte puthja e dorës ne ëndërr-
  hënë ndjellëse qe afrohet.

  E pranuam fatin të vuajmë
  magjishëm si hyjnoret.
  Ti kërkon të më futesh brenda vetes
  mua, tufanin e dëshiruar, që shkallmon
  shkallë dhe ankthe,
  pritje dhe dritare,
  anët e trupit tënd
  për t'i ribërë sërish prej drite të dritës.

  Qysh të mbërrij nga fundi i barkut
  te gjinjtë e tu, të diejt
  që i shtrëngoj si fëmija dy zogj të artë,
  të mos i ikin më të përralla drithëronjëse.

  Zambakë të mëdhenj afshesh na mbështollën.
  Pastaj mes mjegullave dehëse
  të rënkimeve dhe psherëtimave
  shoh si bie fytyra jote
  nëpër humnera parajse,
  bie dhe unë, s'te ndahem,
  i mbërthyer
  pas teje me buzë,
  me të gjitha buzët e mia
  nëpër lëkuren e shpirtit tënd,
  qe u mbush me muzgje te vogla, blu.
  Ah,
  të paskam kafshuar si mollën biblike.
  (Dhembja është tejet e ëmbël.)
  Ti je molla prej kohe
  që s'mbaron.

  Po klithmat e tua më vërsulen
  si thika të paqena vezullimesh
  me ornamente dhembjeje të argjendtë.
  Në shpellën e mistereve
  futa një si këmbë
  (...)
  dhe endem nëpër relievin e gjallë-
  mish i shenjtë jetë.
  Herë-herë galopojë me ty
  si një kalores nëpër re,
  ndërsa kapërcenim ylberin
  u ça gjoksi i pelës
  dhe dolën trumba pëllumbash
  si pasione të papërmbajtura.

  Rashë, u bëra varkë,
  në detin tënd sërish e fut lopatën,
  për të tjera drejtime e rreziqe të lumtura
  nëpër dallgët e tua të kurmit që përhapet,
  dhe e mbart me qilima të befte fluturues,
  e shtrij reve, pastaj
  s'po duroje ti, fërgëllojë nën
  rr
  ë
  k
  e
  t
  ë
  e yjeve të bardha,
  të nxehta e të ftohta
  që i derdha brenda teje
  dhe u bëra ujëvarë e egër përjetësie.

  Je gati të përmbytesh e tera
  për të ridalë,
  ishull i begatë pasurish frikë.
  Avitesh për t'u bashkuar me burrërinë time,
  të madhe sa toka.
  Unë jam gati të vdes
  në kryqin prej mishi
  që e dua për t'u ringjallur tek ti, që
  edhe herë të tjera të bashkohemi të përflakur
  si shigjeta që çan
  zemrën e një embleme
  dashurie
  në një mur të gjallë.
   
   
  RRETHIMI
     

  Zbardhin
  kudo bajoneta
  si thinja përbindëshi.
  Peizazh i tërë i plakur.
  Kur do të vijë vdekja
  e Vdekjes?
   
    
  SKELETI
     

  Njihuni me skeletin tim:
  jam unë - pa ëndrrat e mia.
  Pastaj më jepni çfarë të doni,
  përsëri skelet do të mbetem.

  Keine Kommentare:

  Kommentar posten