Freitag, 14. August 2015

Avdush Canaj

Avdush Canaj

Avdush Canaj, u lind në fshatin Koretin të Kamenicës (Dardanës së sotme) më 12 qershor të vitit 1955. Shkollën fillore dhe atë të mesme i kreu në Gjilan ndërsa studimet për Letërsi dhe Gjuhë Shqipe, në Prishtinë.
Me shkrime filloi të merret që nga klasa e shtatë.ishte vëllai i Alush Canaj, që përvijoi shtigjeve të gjurmëve të tij. Nga viti 1977 punoi në Televizionin e Prishtinës, gazetar në programin për fëmijë.
Në vitin 1983 “si intelektual i rrezikshëm” u nxor para gjyqit ushtarak në Sarajevë dhe u dënua me 5 vjet burgim. Që nga viti 2007 kthehet në RTK, respektivisht në Programin për fëmijë ku edhe udhëheq emsionet artistike.
Është shpërblyer disa herë në konkurset tona letrare.
Në vitin 1998, disa reportazhe të tij për luftën në Drenicë, janë botuar edhe në të përditshmen autoritaive gjermane “Frankfukter Rundschau”. Avdush Canaj është i përfshihet në Antologjinë e shkrimtarëve për fëmijë e të rinj “Me xhaketën kuq e zi”, botuar në Tiranë nga Odhise Grillo. Është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës. Jeton në Gjilan.

Veprat:

 • Gjeneral pa epoleta, poezi, Rilindja, Prishtinë, 1993.
 • Lepurushi i çokollatave, tregime, Flaka, Shkup, 1994.
 • Gonxhja nga Jupiteri, poezi, Rilindja, Prishtinë, 2000, shpallet libri më i mirë i vitit.
 • Zogu në derë, poezi, Rilindja, Prishtine 2003.
 • Me xhaketën kuq e zi, Antologjia e shkrimtarëve për fëmijë e të rinj e botuar në Tiranë nga Odhise Grillo.
 • Burimi: Wikipedia


  Poezi nga Avdush Canaj

  LULET E KLASËS

  – Çfarë është klasa yte?
  – Livadh.
  – E ke përnjëmend?
  – Për kokë të mamit po.
  – Si ashtu?
  – Ja kështu. Ka lule plot
  – Ç`lule?
  – Me parfum,
   me fustana,
   kordele,
   gërsheta,
   farmere,
   atlete..
  – E cila është më e mira?
  – Vetëm njëra. VJOLLCA. Është si dielli,
   si liria.
   Hënë e yje ka në xhaketë.
  – Do të thotë ti atë e …
   – E dua shuuuuuuuuuumë. E kam shpirt, zemër. Krejt
   Loçkë.
  – Tashti po e di:
   pas mësimit
   të pret
   çdo ditë
   të shkoni në shtëpi dorë për dore.
  – Kush të tregoi?!
  – Zogu i vogël. Ai i di të gjitha.
  MENDJEMËDHATË

  Me të vërtetë

  Me të vërtetë
  Ato
  Janë bërë tepër mendjemëdha
  E nuk na shohin shpesh
  Kur kalojnë para nesh
  Me kokën te retë!

  Vajzat e klasës së tetë

  Sikur kanë zbritur
  Nga të tejrat planetë!

  Harrojnë flokëgjatat

  Fjalëçokollatat
  Mbushur me hare
  Se edhe ato dikur
  Ishin në klasë të pestë
  Kështu sikur ne,
  Kështu sikur ne.
  I kuptojmë
  Dhe nuk gabojmë,
  Gjithmonë ngutën
  Diku shkojnw,
  Fluturojnë
  Si pipiruqe,
  I presin përqafimet
  Nën qershitë
  Këmishkuqe .

  – Ç`po thua ?!
  – Dielli i ka parë
   Me zogjtë me kitarë
   Më ka treguar ai mua
   Por të të tregoj nuk dua
   As nën ftua
   tek ai krua .

  E dinë edhe lulet

  në livadh:
  Ky është sekret
  i madh,
  shumë i madh!
  PRAPA HEKURAVE

  Ti sot e ke

  ditëlindjen e dytë
  po unë jam larg
  shumë larg
  s` mund ta uroj
  as të të puth
  sytë

  po të mundesha

  do të bëhesha zog

  të fluturoj ka ti
  me një thes dhurata
  e përqafime njëmijë
  s`më prangat
  në të errtën
  qeli

  sigurisht tash je rritur

  vishesh vetë
  mbase ke mësuar
  edhe vargje për lirinë…
  unë ta kam harruar

  hijen
  trëndëlinë

  dikur të merrja për dore

  dhe dilnim në sheti
  ti s` ecje
  ti fluturoje si dallëndyshe
  hareje
  lëpije akullore dëshire

  të bleja një

  e ti kërkoje tri

  thoshe

  një për dacin
  një për macen
  që rreziten në çati

  s`ta prishja qejfin fare

  të kisha këngë që rritet
  këngë kitare

  çdo ditë në dritarëzen

  time të hekurt
  guguron një lumbardhë
  më ngjan në zërin tënd
  krejtësisht pranverë
  dua ta përgëdhel
  të shuaj mallin për ty
  po ajo ka frikë
  ikën te mami i vet
  më flatrat në erë

  meqë s` mund të vijë

  këto vargje zemre
  pas erës në këtë natë
  po t`i çoj dhuratë

  ti mos u mërzit

  rritu
  unë prangat do t`i thyej
  një ditë
  do të vij me diellin në duar
  që ti të jesh gjithmonë
  e qeshur
  gjithmonë
  e gëzuar,
  NENES S’IA KTHEJ SHPINEN

  Ne rruge me gjakosin,

  M’i vejne prangat, me burgosin,
  nenes s’ia kthej shpinen.

  Ma mbyllin edhe Driten,

  Ma ndalin edhe Rriten.
  Nenes s’ia kthej shpinen.

  Ma thejne lapsin, vizoren…
  Ma djegin abetaren, fletoren…
  Nenes s’ia kthej shpinen.

  Ma rrenojne oxhakun,

  ne fyt ma lidh lakun,
  S’ia kthej shpinen nenes.

  E ngre zerin deri te rete

  tjeter nene nuk kam ne jete.

  Per te ne flake digjem-kallem,

  si feniksi perseri ngjallem
  NJË LOT NË QEPALLË

  Atë natë,
  kur u prish moti,
  e pashë Gani Xhafollin,
  fluturoi te Zoti.

  E luta nëpër erë:
  M`i bëj të fala
  tim vëlla, Alushit
  e shokëve të tjerë.

  Më tha në stilin e vjetër:
  Patjëtër, o mik i rrallë ,
  patjetër,
  e një lot të vakët
  ia pashë në qepallë.

  Mes yjesh
  ndritë buzëqeshja e tij
  e një zë më vjen
  si bari kur fëshfërinë:

  E kreva porosinë,
  porosinë,
  porosinë...

  21 qershor 2015

  Keine Kommentare:

  Kommentar posten