Freitag, 14. August 2015

Nezir Prokshi

     Nezir Prokshi u lind më 15 tetor 1945 në Vërbovc të Drenasit. U shkollua në vendlindje e në Prishtinë vazhdoi shkollimin e mesme – drejtimi ekonomik. Studioi në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Prishtinës pa shkëputje nga puna. Shkruan poezi e proze. Zotëron një arkiv të pasur të trashëgimisë etnokulturore veçmas në lëmin  e folklorit. Botoi në të gjitha gazetat e  revistat e kohës në Kosovë, Maqedoni e Shqipëri.
Që nga viti 1967 ishte korrespondent i ’Rilindjes” i Radio Prishtinës dhe i TVP. Nga nëntori i vitit 1990 kur u instaluan masat e dhunshme të Serbisë ishte i papunë deri në përfundimin e Luftës kur u punësua në MPMS.
     Krijimin e parë letrar e botoi në revistën “Zëri i Rinisë” në vitin 1966.  Është fitues i disa çmimeve letrare. Poezitë e tij janë përkthyer ne gjuhën Rumune  anglisht. Poezitë e tij janë përfshi në disa antologji në Kosovë e Shqipëri. Është Botues në SHB “MESHARI” Prishtinë dhe anëtarë në Lidhjen e Shkrimtarëve të Kosovës


Librat e botuara: 
 • "Luadhi Kohës", (1973), 
 • “Kohë Idhnake” (1987), 
 • “Shi me Diell” (1997), 
 • “Sheshi i Shpëtimit” (2007), 
 • “Lulet e Kosovës” (2010), 
 • “Qiejt Ilirianë” (2011), 
 • “Mbretëria e Ëndrrave” në gjuhën Rumune në 2o11, 
 • “Me Flamur në zemër” (2012) dhe 
 • “Gjysh – Dielli a ka Sy” (2012). 
 •  “Mbijetesa e popullit të Drenicës më rrethinë) (2007), ditar lufte, botoi të Radio Kosova e Lirë
 • “Baca Dinë -  dritë i shtigjeve të djemve të Lirisë” monografi SHBP - Kosovës.


Poezi nga Nezir Prokshi

MBRETËRIA E SHPRESËS
 
Çuditërisht  pa hile
E donte  Shpresën
U dashurua sa ishte i ri
Edhe babë e babagjysh
Jetua kishin me te
Ajo kishte gjithë fuqinë magjike
E binte shiun, pranverën, verën
Kapërcente muzgun
Në agullimë vinte me diellin
 
Kur e kundërshtonin kopilët
Thoshte
Botën ta jap Shpresën jo
 
Me te ecte, me te ëndërronte
Me te bënte gjumë
Si Mbret
 
Vitet i kalëronte
Anë e kënd botës
 
II
 
Kur kapërcente ndonjë rrebesh
Kohë idhnake,
Orëliga kur trokiste në dyer të hapura
Para se të këndonte këndesi
Ai ia thoshte këngës majë  krahu
Ndalonte  kur tretej në meditime
Mërmëriste:
Botën ta jap Shpresën jo
 
Koha s’ndalon
Shpresa ecte para tij
 
Te nesërmën
Jetonte në të veten kohë
 
Besonte  në të magjishmen fjalë
Kurriz e kishte Lirin

Nga Homeri mësoj poemën me mija vargje
Siç mësoi të shoh përtej errësirës
Përtej bjeshkëve, përtej fjalëve...
 
Një ditë, 
Dimër i acartë
E arrestuan
E shpallën “Rebel”,
 
Luftën për Liri pa Liri
E bënte nëpër qelitë e errëta
 
Kur e kërrusën stinët dhe e zbardhen motet
I thanë; Je i  Lirë, pa  L i r i
 
III
 
Ai vërtetë mbeti i pathyeshëm
I palëkundur nga Shpresa për Ëndrrën
Besonte
Kërkonte liri
Edhe sot e donë drejtësinë
Kurrë se di pse
I besonte bestytshëm Trimit
Se do e sjell  Lirinë
 
Me gjenin pellazg pranverën e priste
Në toka buke në Fushëkohën dardane
Dëgjonte tinguj në Harpën e Arbrit
Si hante palla për Shtat mbretëritë
 
Paj,
Mbret ishte 
Kaluar mbretërive tërë botës.
 
 
MOMENTE POETIKE
 
Gjithë këta qiej
Mbi këtë vend krejt të sheshtë
Në qiellin e parë fluturojnë Mjellmat
Edhe ndonjë lejlek i harruar
 
Në të dytin pluskim bore
Retë që zihen e dalin nga dielli
 
I treti një Zot e di, pak më lart një avion
Udhë të bardha bën në qiej Ilirianë mbi liqe
 
Matanë bjeshke në brezare ndrit një Yll
Mbi Gjole flutura  botë e rrallë bimore, lule
Duken barka të vjetruara mbetur brigjeve
 
Enkelana fle në çatinë e bjeshkës
Mbi liqe Nositët nuk duken, kanë ikur qëmoti

Thonë sa herë Lasgushi  e këqyrë Mitrushin
E herë hëna zbret e plotë, e Yjet
Kur yjet prushojnë  lind dielli n’Enkelanë
 
E kur të zdirgjem në rrafshin e Dushemishtës
E po u zhvesha lakuriq i çmendur do me thonë
Të gjitha fyerjet e tundimit do i marr në kraharor
 
Se më kanë dehur erërat me aromë Liqeni
Se më ka mplakur e Premtja kur u poqa me Zanafillën
 
E te plakëm në mes kësaj bardhësie o Zot
 
                            
MBRETËRIA MAGJIKE E HIJES
 
Kur vjen nata
Poema e hapur në tryezë
Grindet me metafora
 
Mbi mua kalërojnë
Shkëmbinjtë të mbërthyer
Majave të thepisura
Zbehen bardhësitë    
Luadhet me këmisha të përhitura
Lakuriqët që donë t’ia ndalin
Bubullimën qiellit
Ofshame te bezdisura
Labirinteve përrallore
 
Shenja të orëve të liga
Po ikin
Thanë po i përpinë errësira
Ka rënë një sëmurje e keqe
Në një lugajë që ka marr zjarr
Trishtimi do të përvidhet
Në mbretërinë magjike te hijes
 
Fatziu unë që nuk mu takuam
Në stinën e përtëritjes
Imazhe rastësore përshkonin qiellin
Ngadalë në duart e Lirisë
 
 
RENKIMI I ESHTRAVE
 
Rënkime vaje gjemë
Palca shpirtrash
Të shqiptarëve të vrarë
 
Të mbuluar nën ritmin
E krakëllimave të sorrave
Në errësirën e natës
 
Kur lakuriqet fluturojnë
Pa hënë
Të fshehur në brendësin
E  muzgut
 
Sa larg ndihet rënkimi
Gjema, fjala hidhërimi
Flakë digjet
Me vargun tim kryeneç
 
Numërojnë ditët vitet
Epokat të mbuluara
Me pëlhurë të përhitur
 
Se koha erdhi  për të rrëfyer
Për shekujt e dhunuar
Në një botë mbërthyer
Në ethe plagë e  dhembje
 
Të shpërndara qençe
Pa u shënuar emër varri
 
Le të rendon dheu mbi kokë
Ndritur nga drita e mëngjeseve
Me plot  Diell Lirie
Në qiejt Ilirian
 
 
MOLLË E KUQE TRUNG I NDARË
 
Dhe një varg seç lindi sonté si një Yll që muzgun ndritë
Dhe një këngë që mori përrenjve puthi Majat
Në Diell u ngjit
 
Dhe u gëzua shumë
U gëzua posa preku në  gur e cung
Metaforë s’është Mollë e Kuqe patëm emër edhe trung
 
Trung e fruta, degë e Mollës, lule e pemës mbeten të tharë
Seç nis udhë Syri Vargut, mbushur mall si mërgimtar
 
I  përlotur syri  nënës loton nën qepallë
Shihte ëndrra për  mote kthimi, në kraharor digjej, kishte mall
 
Dhe një ditë një Fundprilli, thane në Kosovë e ke një Varr
Është mbushur  gonxhe aromë Prilli, Trungjet Sythe, Fushat bar

________
Përgatiti: Adem Zaplluzha

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen