Mittwoch, 17. Juli 2013

Odhise Grillo

Odhise Grillo

Odhise Grillo lindi në vitin 1932 në Vuno të Himarës dhe vdiq në Tiranë më 24 shtator të vitit 2003. Grillo ishte një shkrimtar i njohur shqiptar, i cili dha një kontribut të madh për letërsinë shqiptare. Ai studioi gjuhën dhe letërsinë shqipe në Universitetin e Tiranës në vitin 1962.
Shkrimtarit bashkëkohor të letërsisë për fëmije Odhise Grillo ju dha medalja "2000 Milenium" e institutit biografik ndërkombëtar të Amerikës (ABI). Medalja është mirënjohje që u jipet krijuesve të shquar të vendeve të ndryshme të botës, të cilët meritojnë të radhiten përkrah personave më të shquar në fushën e letërsisë. Shkrimtari Grillo ka botuar mbi 80 libra për fëmije ne proze, poezi, studime kritike dhe te tjera. Grillo është shpërblyer dhe mirënjohur nga qendra biografike e Cambridge-it në Angli (IBC), nga instituti ndërkombëtar i studimeve të letërsisë për fëmijë dhe të rinj në Mynih me romanin për fëmijë "Historia e Skënderbeut", sipas veprës së Naim Frashërit. Kjo vepër e Grillos hyn në fondin e librave më të mirë të dhjetëvjeçarit të fundit.


Disa nga librat e këtij autori:

 • Shtatë ngjyrat
 • Ai që mundi perandorin
 • Balada e burrave të Vunoit
 • Balada e lirisë
 • Një zogë e një lule
 • Zërat e fëmijërisë
 • Njeriu i natës
 • Pushkë në bregdetë
 • Çamçakëzi
 • Një njeri u bë majmunë
 • Përtacukët
 • Historia e Skënderbeut
 • Lahuta e malësisë
 • Tradhti në sarajet Topiase
 • Don Kishoti i Mançës
 • Erdhi dite e Arbrit
 • Erdhi Vjeshta
 • Thike Pas Shpine


 • Poezi nga Odhise Grillo

  Balada e burrave

  Kam pasur një gjyshe
  mbi të gjitha gjyshet,
  kur ajo tregonte,
  heshtnin dallëndyshet.

  Kur fliste ajo,
  mbanim vesh dhe gurët,
  thaheshin mocalet,
  lulëzonin drurët...

  Po ku je, moj gjyshe,
  se më dogji malli,
  je prapa një ylli,
  a prapa një mali?

  Kur të kujtoj ty,
  këngët e përrallat,
  gjumi edhe sot
  vjen m'i mbyll qepallat...

  Moj e mira gjyshe,
  kur të sjell në mend,
  më kujton një re,
  më kujton një shkëmb.

  Po c'shkëmb më kujton,
  cfarë reje vallë
  aty ku rreh deti
  dhe si mal ngre valë?

  Më kujton shkëmbinjtë
  në Vuno, përposh,
  pa më kujton retë
  përmbi Mjegullosh.

  Kur isha i vogël,
  shpesh të kam pyetur:
  - Këta shkëmbinj c'janë,
  pse rrinë të heshtur?

  Dhe ti më tregoje,
  gjyshe gojëmjaltë:
  E di pse qëndron
  ky fshat e kjo baltë?

  Se në krahë i mbajnë
  shkëmbinjtë me thinja
  nën qiellin me diell
  dhe me vetëtima.

  Po shkëmbinjtë c'janë,
  mund të më tregosh,
  që me valë i rreh
  deti kaltërosh?

  Burrat që s'e lanë
  vetëm këtë vend,
  që mbetën në fshat
  dhe u bënë skëmb...

  Ata përmbi supe
  mbajnë këtë dhe,
  ku ka mbirë ulliri,
  ku jetojmë ne.

  Po retë në qiell
  cfarë janë vallë?
  Përse vijnë e ikin
  dhe përse qajnë?

  Janë kurbetllinjtë
  që ikin më natë,
  që i lanë pas
  fshatin edhe gratë.

  Edhe shkuan larg,
  të huaj, të shkretë,
  me ditë e me javë,
  me muaj, me vjetë.

  I hëngri kurbeti
  dhe në vend të largët
  hapën varr për vete,
  për ne hapën plagët...

  Tani i merr malli
  edhe bëhen re,
  vrapojnë në qiell
  dhe vijnë te ne.

  Me lotë të nxehtë
  mallin zënë e derdhin,
  pastaj nisin kthehen
  prapë andej nga erdhën.

  Na u dhemb në zemër
  edhe plagë e kanë,
  që morën kurbetin
  dhe fshatin e lanë.

  Shkëmbinjtë e Vunoit
  dhe retë që qajnë,
  janë fshati ynë,
  janë burrat tanë!

  Kam pasur një gjyshe,
  mbi të gjitha gjyshet
  kur ajo tregonte,
  heshtnin dallëndyshet!  Kryefjala e fjaleve

  I mora A-ne atit,
  ne te ishte dhe nena,
  i mora T-ne tokes,
  ne te ishte dhe zemra,
  i mora D-ne detit,
  ne te ishte dhe qielli,
  i mora H-ne henes,
  ne te ishte dhe dielli,
  i mora E-ne eres,
  ne te ishte dhe shiu,
  i mora U-ne ujit,
  ne te ish dhe njeriu...
  I lidha te gjitha bashke
  dhe si ylber shkelqeu
  e para kryefjale
  e fjaleve :
  ATDHEU!  Ç'ënderrojnë vogëlushët

  Ç'ënderrojnë vogëlushët,
  qe shetisin rreze malit?
  Eh, te kishim per qeleshe
  pak nga bora e Korabit.

  Ç'ënderrojnë vogëlushët
  qe po lozin ne lugina?
  Eh, te kishim ne ne faqe
  portokallet qe ka Vrina~

  Ç'ënderrojnë vogëlushët,
  qe mrizojne rreze bjeshkes?
  Eh, te kishim ne per syte
  pak nga ujerat e Prespes!

  Ç'ënderrojnë vogëlushët,
  qe shtegtojne pas kopese?
  Eh, t'i kishim ne kemishat
  porsi fusha e Myzeqese!

  Ç'ënderrojnë vogëlushët,
  qe po ngjiten maje kodres?
  Eh, t'i kishim ne fustanet
  si qilimat e Kosoves!


  Blerta na harroi gërshetat

  Nena dhe babai
  na e pyesin :
  - Blerte,
  Cfare vizatove
  permbi ate flete?

  - Vizatova veten,
  a nuk e shikoni?
  Ju jeni te rritur
  si nuk e kuptoni?

  -Po c'ke ngaterruar
  blete edhe qershi
  flutur e kalem
  molle dhe kuti?

  Jo asgje, asgje
  nuk kam ngaterruar,
  ne fletore veten
  une kam vizatuar!

  Po habitet nena
  babai ben cudi...
  - Ti nuk je kalem,
  ti nuk je kuti!

  Molle edhe qershi
  ti nuk je, moj Blerte,
  pastaj ketu c'duan
  nje flutur,
  nje blete?

  - Jua thote gjyshja
  pritni kur te vije...
  - Kur s'e dime ne
  gjyshja s'mund ta dije!

  - Jo e di, e di!
  Gjyshe moj, vrapo,
  se c'kam vizatuar,
  eja na trego.

  Ja ku erdhi gjyshja,
  vizatimin pa...
  - Kjo ketu eshte Blerta! -
  prinderve u tha.

  Se, kur afron mbremja
  edhe do te flere,
  i kendoj nje kenge,
  qe gjumi ta zere.

  Gjumi mbi qepalla
  vete edhe vjen
  une, nje kenge, mbeses
  nis edhe i them :

  " I ke faqet molle,
  syte si qershi
  hunden si kalem,
  gojen si kut".
  Pa, i them : "Je blete"
  Pa i them : "Je flutur",
  se eshte punetore,
  sepse eshte e bukur.

  Pra ne vizatim
  eshte vete Blerta
  vecse ka harruar
  te beje...gershetat!

  __________
  Biografia e autorit është marrë nga Wikipedia, kurse poezitë nga faqe të ndryshme në internet.

  Keine Kommentare:

  Kommentar veröffentlichen