Mittwoch, 29. Mai 2013

Gjon Neçaj

Gjon Neçaj lindi me 17.06.1951 ne fshatin Peraj te krahines se Nikaj-Merturit, Tropoje. Ka mbaruar studimet per finance ne Tirane. Me krijimtari letrare  eshte marre qe heret, duke botuar ne shtypin letrar te kohes poezi, proze e publicistike. Ka fituar disa cmime letrare. Bashkepunon me disa te perditshme ne Tirane, duke botuar here pas here shkrime kulturore. Bashkepunon  edhe me shtypin kosovar. Deri me tash ka botuar:
 
  1. Ne hijen e mrizave - poezi, Tirane, 1994
  2. Ne foleze te kenges - poezi per femije, Tirane, 2003
  3. Hijet e shpirtit - novele, Tirane, 2005
  4. Ju qe me shihni cdo dite - poezi, Tirane, 2006
  5. Pezull-haiku, Elbasan, 2007
  6. Tropoja - vendlindja ime - tekst mesimor, bashkeautor, Tirane, 2008
  7. Hena pikon mbi Alpet e mia - poezi, Tirane, 2008
Eshte anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, nenkryetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve, dega Tropoje, anetar i Haik-Klubit Shqiptar, anetar i Lidhjes se Poeteve Bashkekohore (W.P.S.).
Poeti, shkrimtari dhe publicisti Gjon Neçaj, jeton dhe punon ne Bajram Curri, Tropoje.
 
 
 
Poezi nga Gjon Neçaj
 
 
POET EJANI NE VENDLINDJEN TIME

Poet, ejani ne vendlindjen time,
Ju ftoj me bujarine e zemres se malesoreve te mi:
Do u presim si musafire te urte
ne sofren e krenarise,
me bese,
me mikpritje,
trimeri.

Ejani,
Bora eshte pervjele deri lart ne Majen e Hekurave;
Kokrra e grurit eshte mufatur nen dhe,
Njomza e ahut ka dale ne ashten e Ndermanjes,
E sythi i zemres se malesoreve te mi
cele ne cdo stine…

Ejani,
Ketu ne vendlindjen time,
Me adrese te plote:
Rreze majes se Hekurave e buze Drinit,
Ku rrine kurore malet kreshtebardha.
E shqipet n’catite e kullave ngrejne folete,
Ose me sakte,
Ketu ,ne skajin me te larget
Te Atdheut…S’JE ME

Puthje e embel qe vjen nates genjeshtare,
Puthje e embel prej endrres e gatuar,
Puthje qe te shijoj deri ne mengjes,
Pastaj me tretesh e me le te vetmuar. C’ESHTE AI ZE…

C’eshte ai ze qe pisket mbi alpet kreshtebardha?!
Piskama e tij mbi nje shekull oshetin,
ne gryken e Kacanikut e s’ka te sosur…

akup Ferri ne Bjeshket e Nemuna,
Portreti i tij i permotshem,
I pa varrosur…
MOS E VONO MBREMJEN

Mos e vono mbremjen
muzgu i veres.
Baresha Bjeshke dirgjet roges se livadhit;
Syri i diellit fshihet pas majes.
Sokoli i djalit mrizave kesaj dite,
Me qerpik te syrit e ndoqi Bjeshken.

Bjeshka si zane i prin ogicit,
Djali kete dite e paditi veten…
Mos e vono mbremjen,
O muzgu i veres!

Takoj dy zemra kete mbremje bjeshke,
Se papushim rrahin n’rrenjet e mrizit te mocem,
E dashuria rrjedh e bardhe si qumesht delje…
PERSERI PER NIKAJ-MERTURIN

Nikaj Mertur !
Ne krahet e tu e kam ndier veten zog,
ende pa lindur...
Me zemerbardhesine e malesoreve... Lexo më tutje
Ne keto kulla
jam rritur,
per t'u ulur nje dite odave ,
perkrah me keta burra...
MALL
Ka vite qe jam larguar prej Mserri,
Gushkuqi ka lene pergjysem folene
ne murin e kulles sime;
Malli me dogji per bashkefshataret e mi,
e cdo dite i kam ne mendjen time...

Mysafir erdha,
Po cilin pre tyre te takoj se pari ?!
Une u mallengjeva,e pakuptuar,
Se i pari me perqafonte MALLI...
 HAIKU I BJESHKEVE

Nikaj Mertur,
Ketu me lindi nena
nje dite mesqershori.

U cel syri i diellit,
krahina
zgjohet nga gjumi letargjik.

Akujt
ne bjeshket e Currajve
jane ngrire hej.

Si ta pershkruaj?
Nikaj Merturi
pjese e zemres sime...

Vere ne vendlindje,
bjeshket piskasin
Vetmi...

Gurra e kronit,
ujeakull bore,
ne bjeshket e Nikajve.
“HAIKU” nga libri PEXULL

Arome bjeshke
Ne nje degez boronice.
Fluturat kendojne haiku.
2.
Me lulebore
Bleta thur fjongo
Ne ditelindjen time.
3.
Qershite kuqloshe
I bejne serenata
Djalit ne ditelindje.
4.
Si ortek bjeshke
Vershen haiku
Mbi fleten e bardhe.
5.
Shoh bjeshket
Dhe me kujtohet im ate
I gdhendur ne shkembej…
6.
Gjakova-
Jete e pasosur
Ne Bjeshket e Nemuna.
7.
Cabrat!
Gjithe jeten te enderrova
Sot te shoh shkrumb e hi.
8.
Kjo piramide
Rrezuar ne qafe Morine
Jete e ndare pergjysem.
9.
Prarim dielli
Mbi kullen time me Mserr.
Visari ende fle…
10.
Udheve te botes
Me nje cope bjeshke
Ne gjak.
11.
Nikaj-Mertur
Ndjehem zog
Ende pa lindur.
12.
Korrik djegagur.
Maja e Hekurave
Shkrin hekurin.
13.
Eci drejt pavdekesise.
Jezu Krishti
Udherrefyes i perjetshem.
14.
Mes librave te mi,
Nje fletore me haiku
Rri pezull.
Për fëmijë:


 1. POROSIA E QERSHISE

Nje pranvere femijet
I qortoi qershia,
S’u lë me te hani
Ju kokrrat e mia.

Qershia u pat thene,
Pranveren e kaluar,
Mos thyeni deget
Se s’kam per te prodhuar.

Femijet e thuren
Qershine ne vjeshte,
Me kokrra kuqloshe,
U mbush kete pranvere.
2. NE FOLEZE TE KENGES

Kenga nga zemra ,
Si zog ciceron;
Nga zemra del,
Tek zemrat shkon.

Ne cdo stine te vitit,
Ajo ka folezen,
Pranverave bujare
Shtruar mban tryezen.
3. MEMEDHE – ATDHE

Jane dy fjale,
Eshte nje emer,
Prane i kemi
Ne cdo zemer.

Eshte nje fjale,
Eshte nje emer,
Thelle ndodhet
Ne cdo zemer.
4. I THERISTE PRANVERA

Nga dritarja e dhomes,
Ku flinte Visari,
Erdhi gushkuqi,
U ul te shtrati.

Nga gjumi u zgjua,
Zogun pa prane tij;
Visi shume u gezua,
U vesh me shpejtesi.

Lulemollet ne oborr,
Koloviteshin nga era,
Zogun dhe Visarin,
I theriste pranvera.
 5. VALBONA E KALTER

Si nuse zbret nga malet,
Valbona e kristalte,
Permes Dragobise,
Ne token e lashte.

Malet thike drejt qiellit,
Asaj i bejne roje;
Zogjte kendojne kenge,
Gurrave ne kroje.

Valbona e kalter,
Miqte i qeras,
Ne shenje bujarie,
Me uje te ftohte i sperkat…
 
 
MALISHEVA
 
Ne metastazat kanceroze te hordhive pushtuese,
Ky emer zemadh kancelarive shoviniste qarkullonte mote e mote;
Ndaj me dhembe hekurin e shqyenin bijte malishevas,
Duke sfiduar kasnecet e stervitur te Beogradit,
Ne prehistorine e golgotes se udheve te kesaj bote…
 
Kur themi Kosove,kemi thene Malisheve,
Rritur mbi bozhure breza trimash me plisa sinonim bjeshkesh,
Ne rrugetimin qindravjecar te brezave te nje race,
Me votren e ndezur dhe britmat e femijeve ne kullat e shpuara
nga plumbat e hordhive…
 
E historia qortonte bijte e Loke Madhes,
Per te rrokur armet ndaj armikut te perjetshem,
E lirine kerkonin udheve te historise,
Per te fituar nje dite ate qe kerkonin prej moti,
E lulkuqet luluan gjak te njome Labinoti…
 
Kosova therriste ne shtate e shtatedhjete,
Malisheva trime armet mbante ngjeshe…
 
Kur themi Kosove,kemi thene Malisheve,
Me pushket n’frengjia e gjerdanin ngjeshe,
Luftuan moteve me pushke e pene,
Duke ruajtur nderin e Lokes Nene…
 
Kosoves i dhane lirine,
Malisheves ia rriten lavdine,
Ndaj cdo pervjetor nderohen mot mbas moti,
Deshmoret e lirise ,nipa Kastrioti.
 
Ne rilindjen e pervjetoreve te fitores,
Zerin e ngre deri ne kupe te qiellit,
Askujt s’ja leshojme hisen e diellit…

 

Keine Kommentare:

Kommentar posten